Liderzy bez tytułów

Szkoła Liderów to polska organizacja, która kształci społeczników – ludzi chcących z pomocą innych wprowadzać zmiany w swoim otoczeniu. Miałem szczęście uczestniczyć w programie prowadzonym przez stowarzyszenie – Liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. To był przełom w mojej działalności społecznej i początki myślenia o Kaczym Dołku, jako dobru wspólnym, które warto rozwijać.

Kto to jest lider? Nie wzorowy uczeń, nie prezes, nie najlepszy sprzedawca. Najlepiej opowiada o tym Henryk Wujec:

 

Do grona takich właśnie liderów dostałem się w 2009 r. To samorządowcy, działacze organizacji i grup nieformalnych, członkowie przeróżnych partii, bezpartyjni, anarchiści, weganie, artyści, cykliści… Każdy z nas:

  • otrzymał wsparcie tutora,
  • pracował nad planem rozwoju (swojego i środowiska)
  • i uczył się kulturalnej debaty z ludźmi o innych poglądach.

Co roku wiosną do grona niemal 500 absolwentów dołącza 40 nowych. Tworzą ogólnopolską sieć o olbrzymich kompetencjach społecznych (w tym roku część z nich bada, jak w rzeczywistości sprawdziły się „orliki” i jak można poprawić ich funkcjonowanie).

Co roku też na zaproszenie Departamentu Stanu USA dziesięciu liderów leci za ocean na wizytę studyjną, żeby porównywać, podpatrywać i wprowadzać na własnych „podwórkach” ciekawe rozwiązania np. na angażowanie mieszkańców w rozwój dzielnicy czy osiedla.
Relacja z mojej wizyty w tym roku

Lider na chwilę?

Liderzy wiedzą, że są nimi na konkretny czas, w tej sytuacji, w tym środowisku. Wiedzą też, jakich zmian chcą i z kim mogą ją przeprowadzić. Dlatego tak traktują władzę i swój ewentualny start w wyborach samorządowych – jako środek do celu, a nie cel sam w sobie.

Uznałem, że w moim życiu przyszedł czas na wprowadzanie zmiany poprzez udział we władzach samorządowych. Podobnie jak ponad 100 innych absolwentów Szkoły Liderów, którzy razem tworzą specyficzny ogólnopolski „latający komitet wyborczy”. Warto na nich oddać głos, bo tej jesieni zaprocentuje nie tylko w okręgu, ale w całej Polsce.

Wojtek Pająk

Radny w Radzie Miejskiej w Suwałkach (od 2014 r.), geograf, społecznik. Zawodowo copywriter, publicysta, spec od marketingu w Internecie. Prywatnie mąż i tata trójki dzieci.