Organizacje społeczne

Społecznikowskie zacięcie i pasję pracy z innymi ludźmi realizowałem przez lata w różnych organizacjach społecznych. Zaczynałem już na studiach, ale najważniejsze z nich jest założone w Suwałkach w 2007 r. Stowarzyszenie Pastwisko.org. Trafiłem w towarzystwo inspirujących, odważnych i pracowitych ludzi. Ale i to jak się okazało był dopiero początek przygody w tzw. „trzecim sektorze”…

 

pastwisko-logo

Organizację założyliśmy w 2007 r., żeby dokończyć plany Akademii Aktywności Kulturalnej działającej przy Regionalnym Ośrodku Kultury i Sztuki, czyli zrealizować prawdziwą ścieżkę kulturoznawczą w Suwałkach. Przygotowania zajęły nam parę lat, ale w tym czasie nie próżnowaliśmy. Wspomagaliśmy młodzież, których bliscy wyjechali za pracą (projekt „KomPressJa”), popularyzowaliśmy twórczość suwalczanina Lechosława Marszałka („ojciec” postaci Reksia), pomagaliśmy podpopiecznym Ośrodka Wsparcia w Lipniaku, organizowaliśmy nietypowe rajdy turystyczne.

O tym wszystkim oraz efektach starań o Suwalskie Ścieżki Kulturowe można przeczytać na stronach Pastwiska.org. Zwieńczeniem naszej pracy było zdobycie Włóczni Jaćwingów w 2012 r.

Gala wręczenia Włóczni Jaćwingów 2012

 

 

logo2

W 2012 r. zaangażowałem się jako wolontariusz w uruchomienie w Suwałkach Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych. Stowarzyszenie Pastwisko.org było partnerem Fundacji Prometeusz w pierwszym roku prowadzenia Centrum.

Centrum Trójki to efekt wieloletnich starań niemal całego suwalskiego środowiska pozarządowego, władz samorządowych oraz rządowych (Wojewody Podlaskiego). Dlatego zaszczytem i wielką frajdą było dla mnie spotykanie w Centrum ludzi z suwalskich organizacji, czy to na luźnych spotkaniach, czy prowadzonych przeze mnie spotkaniach z Internetem (prowadziłem je jako „latarnik”).

 

 

lgd

 

Dzięki pracy w samorządzie powiatowym mogłem zaangażować się w rozwój regionalny poprzez Lokalną Grupę Działania „Nasza Suwalszczyzna”.

Członkiem tego stowarzyszenia byłem w latach 2009-2012.

logo

Jak tylko urodził się Antek, trzecie dziecko w naszej rodzinie, wręcz mechanicznie zapisałem nas do ogólnopolskiego stowarzyszenia Związek Dużych Rodzin 3+ .
To właśnie lobbingowi tej organizacji rodziny wielodzietne zawdzięczają coraz powszechniejszy trend samorządowych kart dużej rodziny oraz wprowadzoną w tym roku ogólnopolską kartę dużej rodziny. Oba rodzaje kart upoważniają do zniżek przy korzystaniu z usług publicznych, a także coraz większej sieci firm prywatnych.

Od 2011 r. jestem członkiem ZDR 3+. Mój wkład to między innymi przetłumaczenie tego filmu na język polski (bo i takim lobbingiem zajmuje się stowarzyszenie):

O mojej rodzinie

Inicjatywa Kaczy Dołek
Największy kontakt z ludźmi i – jak mi się wydaje – najwięcej inspiracji do startowania w wyborach do samorządu miejskiego dał mi mój Kaczy Dołek. A konkretnie Inicjatywa Kaczy Dołek, czyli ludzie, którym zależy na tym kawałku osiedla Północ. Ale to osobna historia, a której opowiadałem już parę lat temu w Polskim Radiu Białystok.

Po latach ta aktywność zaowocowała Dniem Sąsiada, na którym w tym roku zajadaliśmy się domowym ciastem, pływaliśmy kajakami, graliśmy w fantastyczne gry i po prostu wspólnie byczyliśmy się w pełnym słońcu! A będzie jeszcze lepiej – niezależnie od wyników wyborów. Do zobaczenia!

Dzień Sąsiada 2014

 

Wojtek Pająk

Radny w Radzie Miejskiej w Suwałkach (od 2014 r.), geograf, społecznik. Zawodowo copywriter, publicysta, spec od marketingu w Internecie. Prywatnie mąż i tata trójki dzieci.