Na ratunek

Na ratunek

W sobotę Spiderman ruszył na akcję specjalną na Kaczy Dołek. Na ławce pod Domem Weterana spali bezdomni ludzie. Dzień był zimny i nie wiadomo było, jakimi temperaturami przywita ich noc. Czy zdążył na ratunek?

#spidermandarade bezdomności?

Sama akcja #spidermandarade to żart, ale pozwala często zobaczyć prawdziwe problemy w najbliższym otoczeniu. Takie jak bezdomność.

W sobotę szczęśliwie znalazł się inny superbohater, który zadzwonił na policję, a ta mogła przewieźć bezdomnych w bezpieczne miejsce. Zaczynają się zimne noce, a mróz w połączeniu z alkoholem przynosi śmierć. Wyręczaj i Ty Spidermana – dzwoń pod 112, gdy widzisz śpiącego na ziemi czy ławce człowieka (bez względu na to, co sobie o nim myślisz, jak oceniasz jego stan).

Policja czy straż miejska?

W konkretnej sytuacji zagrożenia – po prostu telefon 112. Organizacyjnie za bezpieczeństwo w gminie odpowiada wiele służb. Najczęściej korzystamy z pomocy policji (która nie podlega samorządom) i straży miejskiej (utworzonej przez samorząd). O różnicach w ich zadaniach i utrzymywaniu można przeczytać w ministerialnej informacji.
W skrócie: samorząd nie zarządza policją, może ją wspierać – od kilku tysięcy rocznie na paliwo dla patroli, po zakup 30 radiowozów. Czy też odciążeniem z drobniejszych spraw poprzez właśnie straż miejską.

Bezdomni – jak pomóc?

Osoby trwale bezdomne zwykle wiedzą, gdzie mogą otrzymać pomoc. Noclegownia przy ul. Sportowej otwarta jest całą dobę, a Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ma ludzi, którzy zawodowo zajmują się wsparciem w trudnych sytuacjach życiowych (o ich pracy rzadko donoszą mass media, bo to nie żadna sensacja).

Głównym problemem osób bezdomnych jest alkoholizm, który ogranicza możliwości udzielenia im pomocy.

Aktualizacja: Ważne spotkanie miało miejsce 28 października w ratuszu – wszystkie służby spotkały się, żeby skoordynować działania na rzecz ok. 125 bezdomnych mieszkańców Suwałk. Słowem – wszyscy są gotowi na Twój sygnał.
Koniecznie przeczytaj relację!

Wojtek Pająk

Radny w Radzie Miejskiej w Suwałkach (od 2014 r.), geograf, społecznik. Zawodowo copywriter, publicysta, spec od marketingu w Internecie. Prywatnie mąż i tata trójki dzieci.