Granty 2016 – dużo pracy w dobre ręce

Na najbliższej sesji radni będą uchwalali Program Współpracy na 2016 r. To najważniejszy dokument, który reguluje współpracę między samorządem a organizacjami pozarządowymi. Co roku ustala się w drodze konsultacji jego treść, a zwłaszcza najgorętszą część – minimalne środki, które w każdym obszarze działań pożytku publicznego otrzymają z budżetu miasta organizacje społeczne.
A w tym roku naprawdę rewolucyjne zmiany! Wzrost aż o 76%! Jakim cudem?

 

Cudów w budżecie nie ma. Są zadania publiczne i nasze podatki. Ale po kolei – powyższy wykres pokazuje „szufladki”, w które urzędnicy wkładają zadania publiczne, które zlecą organizacjom. Czyli jednym słowem:

5 największych zmian w 2016 r.

  1. W przeciwdziałaniu uzależnieniom i przemocy wzrost o prawie 50% spowodowany jest utworzeniem nowego ośrodka prowadzonego przez organizacje społeczne – Centrum Integracji Społecznej. Tam osoby z trudnościami z wejściem lub powrotem na rynek pracy mają „miękki start”, przyjazne otoczenie i nowe kwalifikacje zawodowe.
  2. Nowość – seniorzy. Minimum 180 tys. zł zostanie przeznaczonych na projekty skierowane do osób starszych: na ich wypoczynek, polepszenie zdrowia, integrację czy kulturę. To dzięki aktywności Suwalskiej Rady Seniorów udało się tak szybko określić ich potrzeby i sprecyzować budżet.
  3. Nowość – porządek i bezpieczeństwo. Samorząd zdecydował się przekazać organizacjom do prowadzenia ośrodek, który ma zastąpić nieefektywnie działającą od lat Izbę Wytrzeźwień, obecnie w likwidacji. 650 tys. zł to jedna transza finansowego wsparcia. Drugą będzie stanowiło ok. 250 tys. zł z tzw. funduszu korkowego (część dochodu gminy z koncesji na sprzedaż alkoholu).
  4. Ponad pół miliona więcej na kulturę fizyczną i rozwój sportu, a konkretnie działanie klubów sportowych, które odnoszą coraz większe sukcesy. Kluczowymi są Wigry Suwałki (piłka nożna, I liga), Ślepsk Suwałki (siatkówka, I liga) i SKB Litpol-Malow Suwałki (badminton, Klubowy Mistrz Polski). Wzrost tej kwoty w Programie Współpracy jest raczej urealnieniem środków, jakie co roku są przeznaczane w konkursach oraz na własny wniosek klubów (np. w związku z udziałem w mistrzostwach Europy czy świata). Warto pod tym kątem poczytać sprawozdanie z 2014 r.
  5. Dwukrotnie wzrosła pula środków przeznaczona na rozwój samych organizacji. Oprócz prowadzenia pozarządowego Centrum Trójki kolejne 100 tys. zł przeznaczonych będzie na fundusz wkładów własnych. Organizacje ubiegające się o granty spoza suwalskiego budżetu, w których wymagany jest często wkład własny na poziomie 10-20%, będą mogły tę kwotę otrzymać z budżetu miasta. To zwiększy szanse organizacji ze świetnym pomysłem, a chudą kiesą.

Warto dodać, że działania na rzecz osób niepełnosprawnych są finansowane kwotą prawie 1,5 mln zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a na przeciwdziałanie alkoholizmowi przeznaczone są dodatkowe dotacje z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (fundusz „korkowy”).

Masz wątpliwości albo uwagi? Zapraszam na Facebooka!

Wojtek Pająk

Radny w Radzie Miejskiej w Suwałkach (od 2014 r.), geograf, społecznik. Zawodowo copywriter, publicysta, spec od marketingu w Internecie. Prywatnie mąż i tata trójki dzieci.