5 lat w samorządzie

(fot. Raimundas Maruškevičius‎)

Powiatowa szansa

Moja przygoda w samorządzie zaczęła się od pracy w Starostwie Powiatowym w Suwałkach. W 2007 r. postanowiłem wykorzystać swoje doświadczenie ze studiów i spróbować rozwoju regionalnego w praktyce. Moim zadaniem było doprowadzenie do utworzenia powiatowego ośrodka w Dowspudzie, który łączyłby funkcje turystyczne i edukacyjne korzystając z wybitnych walorów historycznych tego miejsca.

Rozwój Dowspudy

Dlatego najważniejszym zadaniem zespołu, w którym miałem okazję pracować (Wydział Programowania, Inwestycji i Rozwoju, zwany żartobliwie „wydziałem od wszystkiego” czy też „do zadań specjalnych”) było pozyskanie funduszy z Unii Europejskiej na rozwój Dowspudy.

Kapitał społeczny i remonty

We współpracy z nauczycielami Zespołu Szkół w Dowspudzie pisałem pierwszy projekt wzbogacający ofertę edukacyjną szkoły i wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży z terenów wiejskich. Przez rok pracowałem dodatkowo jako nauczyciel, żeby lepiej poznać specyfikę szkoły. Odpowiadałem też za formalności związane z projektem jej rozbudow. Jednak największym wyzwaniem okazał się trójstronny projekt z partnerami z Litwy i Rosji:

„Aktywna młodzież ożywia zabytki”

Formalnie była to kwintesencja biurokracji – w sumie 40 kg papieru i 2,5 roku oczekiwania na start projektu. Dziś wiem, że było warto.

W Dowspudzie za chwilę ruszy Centrum Obsługi Turysty. W Oziorsku remontuje się Centrum Dzieci i Młodzieży. W litewskiej Kalwarii remontuje się kościół pod wezwaniem Św. Maryi Dziewicy. A do tego młodzież z trzech sąsiadujących krajów mogła się poznać bliżej na wakacyjnych obozach.

Sam nie doczekałem realizacji projektu (co jest dużo trudniejsze, niż jego przygotowanie na papierze), ale współpraca z międzynarodową grupą roboczą nad wspólnym projektem to było wyjątkowe doświadczenie w moim zawodowym życiorysie.

Powiatowy „trzeci sektor”

„Trzeci sektor”, czyli organizacje społeczne z Suwalszczyzny były moją wielką pasją i dostałem możliwości zajęcia się nimi. Uporządkowałem kwestie prawne, program współpracy i promowałem inicjatywę lokalną (nowy, bezdotacyjny instrument współpracy między samorządem a mieszkańcami), którą Powiat Suwalski uchwalił w 2010 r. jako pierwszy samorząd w województwie.

Wsparcie biznesu

Realizując projekt unijny dot. wsparcia biznesu w powiecie usłyszałem pierwszy raz, i to jako urzędnik!, jak władza może pomagać biznesowi. „Nie przeszkadzać”. Nie pamiętam, kto pierwszy to powiedział, ale wątek przewijał się, gdy robiłem wywiady u suwalskich przedsiębiorców. Jak się okazuje najtrwalsze są w naszym regionie firmy rodzinne (co tym bardziej rzuciło mi światło na ekonomiczną rolę rodziny w małych społecznościach), wcale nie muszą być duże.

Nie przeszkadzać, ufać i promować – tego się nauczyłem i tego obiecuję się trzymać jako radny.

Wojtek Pająk

Radny w Radzie Miejskiej w Suwałkach (od 2014 r.), geograf, społecznik. Zawodowo copywriter, publicysta, spec od marketingu w Internecie. Prywatnie mąż i tata trójki dzieci.